مطلب وبلاگ

راه های اخذ طلاق بدون حضور زوج

مقاله آموزشی

راه های اخذ طلاق بدون حضور زوج

لزوم حفظ کانون خانواده و رابطه زوجیت میان زن و شوهر سبب شده است که در قانون ترتیباتی برای مشاوره زوجین هنگام طلاق پیش بینی شود و چه بسا انجام مشاوره قبل از طلاق سبب شود که زن یا شوهر از طلاق منصرف شوند . انجام مشاوره های قبل از طلاق فارغ از اثر بخشی آن به عنوان یک الزام و تکلیف در قانون حمایت خانواده مطرح شده است .

راه های اخذ طلاق بدون حضور زوج

با این وجود گاهی زن ، شوهر یا هر دوی آنها قصد حضور در جلسات مشاوره طلاق را ندارند و یا اینکه یکی از آنها تمایلی به حضور در مشاوره طلاق نداشته و در جلسات حاضر نمی شود . به همین خاطر این سوال مطرح می شود که عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق چه حکمی دارد و تبعات حاضر نشدن زن و مرد در جلسات مشاوره چیست ؟

راه های اخذ طلاق بدون حضور زوج

برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید

09120485695

آیا عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق امکان پذیر است ؟

در سابق زن و شوهر با مراجعه به دادگاه می توانستند با طی تشریفات قانونی و حقوقی مربوطه از هم جدا شوند ؛ اما در حال حاضر انجام مشاوره های خانوادگی قبل از طلاق موضوع بسیار مهمی است که در دستور کار دادگاه ها قرار گرفته است و با این موضوع تلاش شده تا حد الامکان از تبعات طلاق های عجولانه جلوگیری شود و کانون خانواده حفظ شود . این موضوع در ماده 25 قانون حمایت خانواده به این ترتیب مورد پیش بینی قرار گرفت :

” در صورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند ، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد . در این موارد ، طرفین می‌ توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کنند . در صورت عـدم انصراف متقاضی از طلاق ، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق ، جهت اتخاذ تصمیم نهائی به دادگاه منعکس می‌کند ” .

مشاوره طلاق ابتدائا فقط در خصوص طلاق توافقی پیش بینی شده بود ، اما در حال حاضر هر یک از زن و شوهر که قصد طلاق توافقی یا سایر انواع طلاق اعم از طلاق به درخواست زن و طلاق به درخواست مرد داشته باشند می توانند پس از ثبت نام در سامانه تصمیم ، به مراکز مشاوره مربوطه مراجعه نموده و در صورت عدم سازش و منصرف نشدن از طلاق ، از این مراکز گواهی تحت عنوان ” گواهی عدم انصراف از طلاق ” را دریافت نمایند که حاضر نشدن زن و شوهر برای مشاوره تبعاتی دارد .

سپس گواهی دریافت شده را به همراه دادخواست طلاق به دادگاه ارائه نمایند و دادگاه با توجه به این گواهی که عدم تفاهم زوجین را نشان می دهد ، می تواند گواهی عدم سازش و اجازه طلاق را صادر کند . اما طبق قانون جدید طلاق ، دریافت این گواهی برای طلاق های توافقی اجباری و الزامی شده است و دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تنها زمانی می توانند دادخواست طلاق توافقی را ثبت کنند که زوجین گواهی عدم انصراف از طلاق را ارائه نموده باشند که این گواهی ضمیمه دادخواست طلاق می شود .

بنابراین انجام مشاوره طلاق فقط در خصوص طلاق توافقی الزامی است و برای سایر انواع طلاق همچون طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد فعلا الزامی به انجام مشاوره طلاق وجود ندارد ؛ مگر اینکه دادگاه زوجین را به مشاور ارجاع بدهد . اما در پاسخ به این سوال که آیا عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق امکان پذیر است ؟ باید گفت حضور زوجین اعم از زن و مرد در مشاوره طلاق توافقی اجباری و الزامی است .

پس تا زمانی که مراکز مشاوره طلاق با زوجین مشاوره نکرده و گواهی عدم انصراف از طلاق توافقی را به ایشان ارائه نکنند ، امکان طی تشریفات قانونی برای طلاق توافقی در دادگاه نیز وجود ندارد و دادگاه حکم به طلاق صادر نمی کند که در ادامه آثار و تبعات عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق را بررسی خواهیم کرد .

لازم به ذکر است که زن و مرد که قصد طلاق توافقی دارند پس از ثبت نام در سامانه تصمیم طلاق ، نوبت مشاوره دریافت می نمایند و پس از اینکه کد رهگیری و زمان مشاوره آنها تعیین شد ، با در دست داشتن مدارک شناسایی باید به مراکز مشاوره طلاق مراجعه نمایند که در ادامه تبعات حاضر نشدن زوجین در مشاوره طلاق را توضیح خواهیم داد .

 

راه های اخذ طلاق بدون حضور زوج

برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید

09120485695

عدم حضور زوج در مشاوره طلاق چه تبعاتی دارد ؟

همانطور که در قسمت قبل توضیح داده شد ، عدم حضور زوجین در مشاوره طلاق توافقی امکان پذیر نمی باشد و هر دوی زن و مرد باید در مراکز مشاوره حضور یابند . بنابراین حضور وکیل نیز به جای زن و شوهر در جلسات مشاوره طلاق نیز امکان پذیر نمی باشد .

در پاسخ به این سوال که عدم حضور زوج در مشاوره طلاق چه تبعاتی دارد ، باید گفت از آن جهت که انجام مشاوره های طلاق توافقی شرط لازم جهت ثبت دادخواست طلاق توافقی است ، اگر مرد در جلسات مشاوره طلاق توافقی حاضر نشود ، می تواند به این معنا باشد که مرد راضی به طلاق توافقی نیست .

اگر عدم حضور مرد به دلیل عدم رضایت مرد برای طلاق دادن باشد ، طبیعتا زمانی که مرد راضی به طلاق نباشد ، نمی شود برای طلاق توافقی اقدام کرد . چرا که در طلاق توافقی فرض بر این است که زوجین در خصوص طلاق به توافق و تفاهم رسیده اند .

پس آثار و تبعات عدم حضور مرد در مراکز مشاوره طلاق این است که گرفتن طلاق توافقی دشوار می شود ؛ چون زن نمی تواند گواهی انصراف از طلاق را از مرکز مشاوره دریافت کند ، دادخواست طلاق توافقی هم نمی تواند بدهد و در صورت وجود شرایط قانونی لازم باید از روش طلاق از طرف زن اقدام نماید .

البته مراکز مشاوره در صورت حاضر نشدن یکی از طرفین اعم از مرد یا زن برای انجام مشاوره می توانند با وی تماس گرفته ، جلسه مشاوره طلاق را تمدید کنند . اگر باز هم در جلسه حاضر نشد ، مرکز این عدم حضور را در برگه گزارش قید کرده و تنها با شخصی که حاضر شده است مشاوره طلاق انجام دهند . در نهایت نیز گواهی عدم انصراف از طلاق را به ایشان ارائه نمایند . ( ممکن است در برخی شهرها سخت گیری ها کمتر یا بیشتر باشد ) .

با این حال باید به این نکته توجه داشت که حتی اگر این گواهی نیز توسط مراکز مشاوره طلاق صادر شود ، چون در طی روند رسیدگی به دادخواست طلاق توافقی در دادگاه ، مرد باید راضی به طلاق دادن باشد ، اگر مرد در دادگاه خانواده هم حاضر نشده و وکیل هم نفرستاده باشد و توافقنامه طلاق را امضا نکرده باشد ، امکان طلاق توافقی وجود نخواهد داشت و دادگاه دادخواست طلاق را رد می کند که به عنوان تبعات حاضر نشدن زوجین برای مشاوره طلاق باید به این مطلب توجه داشت .

 

راه های اخذ طلاق بدون حضور زوج

برای اطلاعات بیشتر با شماره زیر تماس حاصل فرمایید

09120485695

برگرفته شده از سایت دینا

پاسخ دهید