ایجاد مزاحمت

در ماده 160 قانون آیین دادرسی مدنی ، دعوای مزاحمت به عنوان یکی دیگر از دعاوی تصرف مورد پیش بینی قرار گرفته است.

بر اساس این ماده ، دعوای مزاحمت عبارت است از دعوایی که به موجب آن متصرف مال غیر منقول در خواست جلوگیری از مزاحمت کسی را مینماید که نسبت به متصرفات او مزاحم است بدون این که مال را از تصرف متصرف خارج کرده باشد بنابراین ، در دعوای مزاحمت ، شخص مزاحم بدون این که مال را از تصرف متصرف آن مال خارج کند ، مزاحم تصرفات او است.

رئیس پلیس فتا غرب استان تهران از کشف یک پرونده ایجاد مزاحمت در فضای مجازی خبر داد و گفت : هرگونه مزاحمت و انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی افراد در فضای سایبری برابر ماده ۱۷ قانون جرائم رایانه‌ای جرم محسوب شده و قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین کرده است.

سرهنگ موسوی رئیس پلیس فتا غرب استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی پلیس فتا عنوان کرد: خانمی جوان با در دست داشتن مرجوعه قضايي به این پلیس مراجعه کرد و مدعی شد شخصي ناشناس صفحه‌اي جعلي بنام وی به همراه تصاویر شخصی و فیلم‌های شخصی شاکیه به‌همراه شماره تماس در شبکه‌های اجتماعي ایجاد کرده که موجبات سوءاستفاده و مزاحمت را فراهم آورده و باعث انگشت‌نما شدن در محل سکونتم شده است، لذا کارشناسان پلیس فتا رسیدگی به پرونده را در دستور کار خود قرار دادند.

این مقام انتظامی تشریح کرد: در گام اول کارشناسان پلیس فتا اقدام به ثبت اظهارات شاکی کردند و در مرحله بعد با جمع‌آوری مدارک و مستندات موفق به شناسایی فردي 25 ساله شدند که در نهایت به هماهنگی و کسب دستور مقام محترم قضايي متهم را به اين پليس دعوت کردند.

سرهنگ موسوی ادامه داد: متهم ابتدا منکر بزه انتسابی شد ولی پس از مشاهده دلایل و مستندات قانونی، لب به اعتراف گشود و گفت مدتي طولاني و بدون مشکل با شاکيه دوست بودم و بعد مدتی به اختلاف نظر رسيديم و همين امر باعث آغاز کدورت بين من و شاکيه شد که براي گرفتن انتقام از وی، با در اختيار داشتن تصاویر و فیلم‌های خصوصی او که از خودش گرفته بودم آنها را در فضای مجازی منتشر کردم تا از اين طريق آرامش زندگي او را برهم بزنم.

این مقام مسئول گفت: پرونده پس از تکمیل و درج اعترافات متهم به همراه شاکیه ،جهت سیر مراحل قانونی به دادسرای مربوطه ارسال شد.

این مقام مسئول به مردم هشدار داد: سوءاستفاده از فیلم و عکس‌های خصوصی در شبکه‌هاي اجتماعي يکي از شايع‌ترين جرائم حوزه فضاي مجازياست ، لذا هرگونه مزاحمت و انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی افراد در فضای سایبری برابر ماده ۱۷ قانون جرائم رایانه‌ای جرم محسوب شده و قانون‌گذار برای آن مجازات تعیین کرده است.

وی از هموطنان درخواست کرد: ازآنجایی‌که همکاران بنده به صورت شبانه‌روز در خدمت شهروندان بوده و با رصد و پایش فضای مجازی به دنبال برقراری امنیت سایبری شهروندان هستند، لذا هرگونه محتوا و برنامه مشکوک را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir لینک مرکز فوریت‌های سایبری با پلیس فتا در میان بگذارید.