امروزه طلاق توافقی یکی از مرسوم ترین انواع طلاق است که زوجین با توجه به سختی مسیر طلاق های یکطرفه به این نتیجه میرسند که بهتر است هرچه زودتر بدون هیچ دغدغه ای از هم جدا شوند نحوه طلاق گرفتن توافقی زمانی است که  زوجین در خصوص مهریه،نفقه،اجرت المثل ایام زوجیت و حضانت فرزند در طلاق توافقی به توافق برسند که معمولاً در این نوع از طلاق زن با بذل بخشی از مهریه اقدام به طلاق می نماید و مراحل طلاق توافقی بدینگونه است که پس از درخواست طلاق توافقی  توافقات که در داوری ثبت میگردد دادنامه طلاق صادر میگردد که طرفین باید ظهر دادنامه حق تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی را از خود سلب و ساقط نمایند .

پس از اینکه بر این اساس دادنامه صادر گردید به طرفین ابلاغ میگردد و از تاریخ ابلاغ دارای اعتبار ۳ ماه است که اگر زوجین در این مدت یعنی ظرف ۳ ماه اقدام به اجرای صیغه طلاق ننمایند دادنامه اعتبار خود را از دست میدهد فلذا باید در این مدت با در دست داشتن شناسنامه و سند نکاح به یکی از دفترخانه های ثبت ازدواج و طلاق مراجعه و اقدام به اجرای دادنامه و صیغه ی طلاق نمایند. البته زوجین میتوانند جهت طلاق توافقی سریع این موارد را به وکیل در طلاق توافقی موسسه حقوقی ما بسپارند تا حسب تجربه ای که دارند ظرف یک روز همه این اقدامات را انجام بدهند.

طلاق توافقی چقدر طول میکشد

طلاق توافقی توسط وکیل باعث سرعت و کیفیت بالا میشود و در مواردی نیز طلاق توافقی از طرف زن مطرح میگردد که این برای زمانی است که زن دارای حق طلاق توافقی در دوران عقد  می باشد و در آن زمان وکالت در طلاق را گرفته باشد از مراحل طلاق توافقی این است که زن به ما بذل رجوع نکند و در طهر غیر مواقعه باشد مهمترین سوال در این خصوص این است که طلاق توافقی چقدر طول می کشد در جواب باید گفت بدون حضور وکلای پایه یک ما معمولاً ۱۰ تا ۱۵ روز طول میکشد و با حضور وکیل طلاق توافقی حرفه ای و پایه یک ما تنها یک روز زمان نیاز است تا طلاق ثبت و شناسنامه تحویل شما گردد.

حضانت فرزند در طلاق توافقی

برای حضانت و نگهداری طفل كه پدر و مادر او از یكدیگر جدا شده‌اند، مادر تا ۷ سالگی (پسر یا دختر فرقی ندارد) اولویت دارد و پس از آن حضانت با پدر است (دختر تا پایان سن ۹ سالگی و پسر تا پایان سن ۱۵ سالگی) حضانت و نگهداری از فرزند امری است كه بر اساس مصالح عمومی و نیاز طبیعی فرزندان تنظیم شده است؛ یعنی پس از جدایی در زمانى که فرزند نیاز بیشترى به مادر دارد، اولویت نگهدارى فرزند به او داده شده و در عین حال در همین مدت، تأمین هزینه زندگى کودک برعهده پدر است.

نمونه دادخواست طلاق توافقی

به شرح مندرج در سند ازدواج رسمی شماره ترتیب ………… دفتر ازدواج شماره…………..اینجانب ………. با …………..در تاریخ ……….. ماه ………….به عقد دائم یکدیگر در آمده ایم که با وصف آنکه دارای فرزند مشترک نمی باشیم/می باشیم بواسطه عدم تفاهمات اخلاقی وروحی منجر به اختلافات متعدد حاصله قادر به ادامه زندگی مشترک زناشوئی نمی باشیم لهذا بواسطه مذکور شده مصمم به طلاق بوده با تقدیم دادخواست مذکور صدور گواهی مذکور جهت ارائه به دفترخانه طلاق واجرای صیغه طلاق را درخواست داریم.
شرایط و توافقات حاصله به این شرح است: ۱-زوجه تمامی مهریه خود/یا قسمتی از آنرا را شامل ……….. سکه بهار آزادی یا وجه نقد ومبلغ …………………….ریال را همزمان با اجرا ووقوع طلاق به زوج بذل نموده وزوج قبول بذل می نماید.۲-جهیزیه در نزد زوجه بوده ووی ادعای در اینخصوص ندارد.۳-زوجه باردار نبوده و فاقد فرزند مشترک /یا دارای ……فرزند مشترک می باشیم و شرایط حضانت و ملاقات به این شرح است…………………………………………………….۴-زوجه ادعای در خصوص نفقه واجرت المثل ندارد/یا دارد و…………….مبلغ دریافت می نماید.

ریاست محترم دادگاه های خانواده تهران

با سلام احتراما اینجانبان بر طبق کپی مصدق عقدنامه پیوست از مورخ در عقد نکاح دائم یکدیگر می باشیم که به دلیل عدم تفاهم اخلاقی تمایل به جدایی و طلاق داریم. لذا از محضر محترمتان صدور گواهی عدم امکان سازش (طلاق توافقی) مورد استدعاست.

طلاق توافقی در دوران عقد

در این دوران در صورت عدم تمکبن ( روابط زناشویی ) زوجه می تواند با بخشش هر میزان از مهریه خویش اقدام به طلاق توافقی با قبول زوج بنماید. همچنبن با توجه به دوشیزه بودن می توانید با مراجعه به پزشکی قانونی و اخذ نتیجه مبتنی بر سلامت بکارت اقدام به حذف نام همسر از شناسنامه بنمایند.

مزایای وکیل در طلاق توافقی

با توجه به اینکه در دوران کنونی کلیه امور به صورت تخصصی اجرا می گردد مزایای بهره گیری از وکیل دادگستری در کلیه امور، جهت پیشبرد بهتر موضوعات عملی کاملا عاقلانه در جهت کاهش هزینه و کاهش زمان و سایر موارد از جمله شکست و اخذ نتیجه نامطلوب می تواند مورد لحاظ قرار می گیرد. وکیل دادگستری در خصوص طلاق توافقی با توجه به تجربه  در این گونه موارد با اطمینان بیشتری نسبت به اخذ نتیجه مطلوب شما را یاری نماید.

مراحل طلاق توافقی + مدارک مورد نیاز

مراحل طلاق توافقی

قبل از نگارش این مقاله باید گفت که امیدواریم اساساً طلاق ریشه کن شود و مانند قدیم قباحت آن باعث دوری از طلاق گردد در اصل ماجرا چه طلاق توافقی باشد چه یکطرفه ، خانواده ای از هم پاشیده میشود و فرزندانی بیگناه با مشکلات فراوان روحی راهی اجتماع میگردند و همین اسباب مشکلات جدید است . طلاق زمانی توافقی است که طرفین بر سر میزان مهریه ،نفقه و اجرت المثل توافق دارند و برای حضانت فرزندان تعیین تکلیف میکنند و مشخص میکنند جهیزیه نزد چه کسی ست. پس از توافق باید به همراه یکدیگر به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست طلاق توافقی را ثبت نمایند.

پس از مدتی و دریافت پیامک به شعبه دادگاه خانواده مربوط مراجعه نموده و پس از تشکیل پرونده ، زوجه باید با یک قطعه عکس و اصل کارت ملی خویش از شعبه ،نامه ی آزمایشگاه خود را دریافت نماید و پس از واریز مبلغ بیست و پنج هزار تومان به حساب آزمایشگاه ، آزمایش داده و جواب آن را که نشان میدهد ایشان باردار هستند یا خیر ، به دفتر شعبه تحویل دهند.

در مرحله بعد پس از واریز مبلغ شصت هزار تومان به حساب داوری، هردو باهم به داوری مراجعه نموده و توافقات قبلی خویش را به داور اعلام میکنند و داوری صادر میگردد.
پس از ارایه برگه داوری به دفتر شعبه ، جلسه رسیدگی تشکیل میگردد و رای طلاق صادر میشود و ظرف یک هفته الی ۱۰ روز ابلاغ میگردد. پس از ابلاغ رای باید طرفین حق تجدیدنظر و فرجام خواهی خویش را ساقط نمایند تا رای قطعی گردیده و قابل اجرا گردد.

در مرحله بعد طرفین با رای قطعی شده، اصل سند نکاح و اصل شناسنامه های خود به یکی از دفاتر طلاق مراجعه می نماید و در صورتی که زوجه در طهر غیر مواقعه باشد در حضور دو شاهد صیغه طلاق جاری میگردد و سند طلاق صادر گردیده به زوجه تحویل میگردد و شناسنامه های طرفین ممهور به مهر طلاق میگردد و پس از این زوجه باید سه ماه و ده روز عده نگه دارد .

مدارک لازم برای طلاق توافقی:

اصل سند نکاح، اصل شناسنامه و کارت ملی زوجین، یک قطعه عکس زوجه،توافقنامه

پرسشهای مکرر درباره ی طلاق توافقی:

آیا باید در طلاق توافقی زن بخشی از مهریه را ببخشد؟

بله ، طلاق توافقی در ازای بذل بخشی از مهریه صورت میپذیرد و حتما باید این بخشش صورت پذیرد که این بذل میتواند بخش کوچکی از مهریه باشد .

پس از طلاق توافقی آیا طرفین میتوانند رجوع کنند؟

زن در دوران عده می تواند به مابذل رجوع کند که در این صورت طلاق کان لم یکن میگردد و رجوع محسوب و همه چیز به حالت اول باز میگردد. اما زوج در طلاق توافقی حق رجوع نخواهد داشت.

اعتبار دادنامه طلاق چقدر است؟ آیا طرفین برای اجرای آن الزام دارند؟

دادنامه طلاق توافقی صادره توسط دادگاه تنها سه ماه اعتبار دارد و پس از این و عدم اجرای رای، همه چیز کان لم یکن میگردد و در صورتی که هرکدام از طرفین از طلاق منصرف شدند تنها کافیست به دفترخانه مراجعه نکنند تا اعتبار دادنامه منقضی گردد.

آیا در صورتی که زن باردار باشد میتوان طلاق توافقی گرفت؟

بله می توان گرفت

حضانت فرزندان در طلاق توافقی با چه کسی است؟

این مورد توسط طرفین توافق میگردد و همچنین میتواند طبق قانون باشد یعنی فرزندان تا سن هفت سالگی حضانت با مادر باشد و بعد از آن در مورد دختر تا ۹ سالگی و در مورد پسر تا ۱۵ سالگی حضانت با پدر است و پس از این سن و بلوغ خود اختیار دارند انتخاب کنند با چه کسی باشند.

آیا زمانی که حضانت فرزند با مادر است پدر می تواند فرزند را ممنوع الخروج کند؟

هر کدام از پدر و مادر که حضانت بر عهده اوست نمی تواند فرزند را از کشور بدون رضایت دیگری خارج کند و یا این که فرزند را به شهر دیگری ببرد که ملاقات طرف دیگر تحت تاثیر قرار گیرد.

ماده ۴۲ قانون حمایت خانواده مقرر کرده: «صغیر و مجنون را نمی‌توان بدون رضایت ولی، قیم، مادر یا شخصی که حضانت و نگهداری آنان به او واگذار شده است از محل اقامت مقرر بین طرفین یا محل اقامت قبل از وقوع طلاق به محل دیگر یا خارج از کشور فرستاد، مگر اینکه دادگاه آن را به مصلحت صغیر و مجنون بداند و با در نظر گرفتن حق ملاقات اشخاص ذی‌ حق این امر را اجازه دهـد. دادگاه در صـورت موافقت با خـارج کردن صغیـر و مجنون از کشور، بنابر درخواست ذی ‌نفع، برای تضمین باز گرداندن صغیر و مجنون تأمین مناسبی اخذ می‌کند. »

اگر حضانت با مادر باشد بدیهی است که بر طبق ماده ۱۸ قانون گذرنامه برای اشخاص زیر ۱۸ سال تمام اجازه ولی قهری (پدر) برای خروج از کشور نیاز است و داشتن حضانت فرزند برای مادر به این منزله نیست که او می تواند فرزند را از کشور خارج کند. اگر حضانت با پدر باشد اگرچه که می تواند برای فرزند گذرنامه اخذ کند ولی مادر می تواند با درخواست به اداره گذرنامه از خروج فرزند از کشور ممانعت به عمل آورد.

نظريه شماره ۱۹۶۷/۹۲/۷- ۱۳۹۲/۱۰/۹ اداره كل حقوقي قوه قضاييه: با توجه به ماده ۴۲ قانون حمايت از خانواده در خصوص اشخاص بالاتر از سن بلوغ تا سن ۱۸سالگي آيا كماكان قانون گذرنامه در خصوص خروج از كشور حاكم است؟ در صورتي كه پدر قصد خروج از كشور فرزندش را داشته باشد آيا مادر يا ساير اشخاص در ماده ۴۲ ياد شده حق ممنوع‌الخروج كردن طفل از كشور را دارند يا خير؟

الف) در خصوص فرزنداني كه به سن بلوغ شرعي رسيده‌اند ولي هنوز به سن رشد (هجده‌ سالگي) نرسيده‌اند، مقررات قانون گذرنامه حاكميت دارد.

ب) مادر يا شخص ديگري كه به حكم دادگاه عهده‌دار حضانت فرزند است، مي‌تواند نسبت به ممنوع‌الخروجي فرزند اقدام كند تا ولي قهري نتواند بدون رضايت ايشان، نسبت به خروج فرزند اقدام نمايد.

موسسه حقوقی عدالت علوی مفتخر است که طلاق توافقی را ظرف ۳ روز کاری بدون حضور زوجین انجام داده و در این خصوص رضایت صد در صدی مشتریان حاصل گردیده است.
شما میتوانید با دپارتمان های تخصصی موسسه حقوقی عدالت علوی تماس گرفته و به صورت کاملاً رایگان سوالات مختلف خویش را عنوان کرده و از تجربیات بهترین و مجرب ترین وکلای پایه یک ما بهره ببرید.

اجرت المثل ایام زوجیت زن چیست ؟

بنا به تعریف وکیل امور خانواده موسسه حقوقی یکی از حقوق قانونی زن در قانون و شرع اجرت المثل می باشد که در طول زندگی و بنا به مدت زندگی زناشویی در صورت خواست زن به ایشان تعلق میگیرد در واقع بعضی از مردها بدون دانستن این امر و بنا به اینکه طلاق از حقوق مرد می باشد و بنا به هر دلیل و یا بدون دلیل مرد میتواند درخواست طلاق دهد اقدام نموده ولیکن ابتدا باید تکلیف پرداخت حقوق قانونی زن را مشخص نمایند یکی از حقوق مالی زن همین اجرت المثل زن می باشد .

وظایف و تکالیف زن در زندگی مشترک به دو گونه می باشد

تمکین خاص

تمکین خاص به معنای انجام امور زناشویی و روابط زناشویی با مرد میباشد.

تکمین عام

تمکین عام به معنای حضور زن در زندگی مشترک و عمل به وظایف است که شرع و قانون مشخص نموده است . برای مثال زن شرعا نمیتواند بدون اجازه همسرش از خانه خارج شود و یا ادامه تحصیل دهد و کار کند  هر چند در حال حاضر عده ای از زنان با درج اخذ این حقوق از جانب شوهر در عقدنامه بدون اجازه شوهر کار و ادامه تحصیل میدهند.

بنا به گفته وکیل خانواده حال اگر زن در طول زندگی مشترک و در خانه همسر خود عملی به غیر از این موارد انجام دهد مستحق اجرت و پولی میباشد که به ان اجرت المثل زن میگویند ، بنا به بخشی از تعریف اجرت المثل که وکیل موسسه حقوقی در فوق اعلام نموده است حتی زن میتواند به فرزند نوزاد خویش شیر ندهد و در مقابل آن تقاضای مبلغ نماید.

مواد قانونی که باعث تعلق اجرت المثل به زن میشود و مبنای قانونی آن میباشد دو ماده  به شرح ذیل میباشد

ماده ۳۶۶ قانون مدنی  ( هر کسبر حسب امر دیگری اقدام به عملی کند که عرفا بریا آن اجرتی بوده یا آ شخصعئتا مهیای آن عمل باشد ، عامل مستحق اجرت عمل خود خواهد بود مگر اینکه معلوم شود که قصد تبرع ( رایگان ) داشته است) همچنین بند الف تبصره ۶ ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب ۱۳۷۱ ( چنانچه زوجه کارهای ی را که شرعا بر عهده وی نبوده به دستور زوج و با نداشتن قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه نیز ثابت شود ، دادگاه اجرت المثل کاره ای انجام شده را محاسبه و به پرداخت آن حکم میکند.)

شرایط دریافت اجرت المثل زن چیست

در خصوص قصد تبرع یا همان رایگان انجام دادن کارها ابتدا زن باید ادعا نماید که این اعمال به دستور همسر بوده و قصد تبرعی و یا اناجام رایگان این اعمال را نداشته و برای این انجام این اعمال پولی دریافت ننموده است ولیکن در حال حاضر قصد مطالبه این مبالغ را دارد البته اگر در ضمن عقد و در شروط ضمن عقد برای انام اموری که وظیفه زن نیست مبلغی تعیین شده باشد که به اصطلاح اجرت المسمی گفته میشود دیگر امکان اخذ اجرت المثل نمی باشد.

از دیگر شروطی که وکیل امور خانواده در این خصوص  اعلام نموده است این است که طلاق به درخواست زوجه ( زن) نباشد.

برای تقاضای اجرت المثل ایام زوجیت باید شوهر تقاضای طلاق نماید و در یک صورت نیز زن نمیتواند اجرت المثل نماید و آن این است که تقاضای طلاق از سوی زوج به دلیل شو معاشرت و اخلاق و همچنین تخلف  زن از وظایف همسری باشد .

در جلسه رسیدگی نحوه دفاع و لایحه تقدیمی به دادگاه تعیین کننده پیروزی زوجه میباشد و لذا اگر از ابتدا دادخواست تقدیمی و جلسه رسیدگی به همراه وکیل خانواده و توسط ایشان صورت پذیرد بسیار مناسب تر است گاها در خصوص قصد تبرعی بئدن یا بودن رویه متفاوتی توسط دادگاه اتخاذ شده است که اثبات رایگان بودن یا عدم این موضوع و اینکه بار اثبات با زوج یا زوجه میباشد فرق داشته و مشاوره و اقدام اگر توسط وکیل با تجربه خانواده صورت پذیرد بهتر میباشد.

در صورت درخواست طلاق توافقی آیا اجرت المثل به زن تعلق میگیرد

پاسخ وکیل امور خانواده : با توجه به اینکه در این نوع طلاق توافق طرفین ملاک صدور حکم بوده و چنانچه از نام این نوع طلاق که به طلاق توافقی در نزد افراد معرفی گشته در خصوص نفقه و اجرت المثل و حضانت فرزندان مشترک و جهیزیه و مهریه توافق زوجین لحاظ میشود و حتی در صورت تعیین هر مبلغ به عنوان اجرت المثل همان مبلغ در حکم ذکر میشود.

چه زمانی میتوان اجرت المثل را دریافت نمود؟ در صورت اختلاف بین زوج و زوج در میزان مبلغ اجرت المثل و عدم پرداخت همانطور که در فوق ذکر شد زمان مطالبه در زمان طلاق آن هم به درخواست زوج و در صورت عدم تخلف زن می باشد البته هم اکنون رویه بسیاری از دادگاهها متفاوت بوده و گاها قبل از صورت بروز اختلاف منجر به طلاق رایدر خصوصپرداخت صادر میشود.  که در این خصوص توسط وکلای متخصص خانوده مجموع تهران مدافع رای اخذ شده است که نشان از اتخاذ رویه متفاوت بوده و ملاک درخواست طلاق از سوی زوج نمی باشد.

شرایط و اساس تعیین اجرت المثل زن توسط کارشناس و دادگاه؟

دادگاه در خصوص تعیین اجرت المثل زن این امر را به کارشناس اجرت المثل و نفقه که در این خصوص تبحر دارد ارجاع میدهد که هزینه این کارشناس توسط خواهان پرداخت میشود و در انتها در صورت تقاضا به خواهان پرداخت میشود و در این خصوص کارشناس با بررسی زندگی مشترک میزان تحصیلات زن و شرایط خانوادگی و تعداد فرزندان مشترک و سن آنها و برای مثال بیماری شوهر و پرستاری و نگهداری از همسر و فرزندان و تربیت آنها و در صورت نگهداری والدین شوهر در خانه توسط زن میزان مبلغ اجرت المثل را کارشناسی مینماید. در تعیین این امر شغل و درامد مرد ملاک نیست .

کدام زن اجرت المثل کمتری دریافت مینماید ؟

معمولا زنی که در خارج منزل کار مینماید اجرت المثل کمتری دریافت مینماید دلیل این امر هم به نظر زمان کمتری است که زن در خانه سپری میکند و درواقع کار کمتری در خانه انجام میدهد البته استثنا هم وجود دارد که در بررسی همه جانبه صورت پذیرفته توسط کارشناس میتواند مشخص شود مثل اینکه زن به دستور زوج که به اعتیاد مبتلا می باشد مشغول به کار میشود و هم زمان به کار بیرون کارهای خانه را انجام داده و حقوق دریافتی از انجام کار را به خانه میاورد و خرج زندگی مشترک مینمایدو عملی که به هیچ عنوان وظیفه زن نبوده و تامین هزینه زندگی مشترک با مرد بوده و حتی در صورت انجام کار در بیرون از منزل کلیه حقوق زن متعلق به خود اوست .

در دادگاه و در جلسه رسیدگی اثبات اینکه انجام امور منزل به دستور زوج بوده و در این خصوص زن قصد تبرع نداشته از جمله دلایل صدور حکم به نفع زوجه میباشد که اثبات این بنا به موارد و رویه خاص بعضیاز محاکم مستلزم بهره گیری از تجربه وکیل امور خانواده میباشد چنانچه قصد مطالبه این بخش از حقوق مالی یا هر کدام از موارد حقوق مالی خویش دارید میتوانید از مشاوره حقوقی رایگانوکلای موسسه حقوقی عدالت علوی استفاده نماید.